Gyógynövények reneszánsza

  • by

A gyógynövények használata szinte egyidős az emberiséggel. Megfigyelte a környezetében élő állatok viselkedését vagy közvetlen tapasztalás útján ismereteket gyűjtött az élő helyén található növényekről, gombákról, ásványi anyagokról. A Kárpát-medence igen gazdag flórát nyújt az itt élő embereknek. Az első gyógyítók a füvesasszonyok voltak és a törzsek sámánjai. A sámán orvosa, papja és jósa volt a törzsének.

Vannak vadon termő és termesztett gyógy- és fűszernövények. A rómaiak termesztettek gyógyászati célra először gyógynövényeket. Az egyiptomi Ebers-papirusz tekercsekben olvashatunk különböző gyógymódokról. A kínaiak komoly műtéti beavatkozásokat végeztek, gyógynövény főzetet alkalmaztak, a mai értelemben vett „altatás”-ként. (Hua Tuo mafeisan keveréke). Az ókorban és a középkorban is számos híres és elismert gyógyító tevékenykedett az emberiség javára. Szerencsére írásos emlékek is maradtak az utókor számára. Az újkor átmentette a hasznosat és kiszűrte a tévedéseket.

Magyarországon 1915-ben alapították meg a Gyógynövénykísérleti Állomást, majd a Gyógynövénykutató Intézetet és a Herbária Központ szervezi a vadon termő gyógynövények gyűjtését és termesztését. A természettudományok, az élettan és a kémia rohamos fejlődése rohamos fejlődést eredményezett. A múlt század utolsó harmadában a természetes anyagok mellett megjelentek a szintetikus vegyületek és gyári készítmények.

A ma érvényben lévő Magyar Gyógyszerkönyvben közel 370 gyógynövény illetve annak kivonataiból készült receptúra szerepel, de a gyógyszeripar sem nélkülözi őket. Napjainkban is komoly kutatásokat folytatnak ebben a témában.

Szűkebb értelemben azokat a növényeket tekintjük gyógynövényeknek, amelyek gyógyászati célú felhasználását hivatalos forrás engedélyezi.

Vannak ehető és mérgező gyógynövények! Nem javaslom senkinek, hogy az interneten szerzett tudás alapján öngyógyításba fogjon! Mindig kérdezze meg orvosát, vagy gyógyszerészet, illetve gyógynövénytanban jártas szakembert, aki szakvizsgával rendelkezik ebben a témában.

Előfordulhat, pl: allergia, gyógyszer és gyógynövény kölcsönhatása, interakciók … Előzzük meg a bajt!

Használjuk a természet kincsestárát egészségünk megőrzése vagy gyógyulása érdekében, de tartsuk szem előtt az intelmeket!